Металообробка поверхні деталей та заготовок, що працюють у жорстких режимах експлуатації, з використанням технологічного процесу фізичного осадження з парової фази (PVD) дозволяє кардинально підвищити їх технічні характеристики та довговічність в експлуатації.
Метод нанесення покриття PVD складається з чотирьох основних операцій:
- Випаровуння, при якому донорський матеріал випаровується за допомогою різних методів, таких як електронно-променеве, іонне або катодно-дугове розпилення.
- Транспортування, при якому виконується перехід матеріалу, що випаровується, на робочу поверхню через вакуумне або плазмове середовище при низькому тиску.
- Реакція, в результаті якої, в деяких випадках, матеріал, що випаровується, реагуючи з газами, утворює міцні сполуки, такі як нітрид титану, або алюмінію.
- Осадження, при якому парова фаза матеріалу, конденсуючись на підкладці, утворює тонке і міцне покриття, що має високу адгезію з поверхнею деталі, що оброблюється.
Основні переваги технології покриття PVD:
- Підвищена твердість та зносостійкість покриття PVD значно збільшують твердість та зносостійкість поверхні матеріалів. Так, покриття з нітриду титану підвищує стійкість сталі до деформації та зношування приблизно з 30 HRC до 80 HRC і більше.
- Корозійна стійкість забезпечує надійний захист від корозії та продовжує термін експлуатації готових виробів під час роботи у найжорсткіших умовах.
- Тонкий та рівномірний шар дає можливість наносити покриття на прецизійні складальні компоненти виробів, не змінюючи їх загальних характеристик.
- Екологічна безпека забезпечується, на відміну від традиційних способів нанесення покриттів, відсутністю утворення та використання шкідливих хімічних сполучень.
- Висока термостійкість забезпечується нанесенням таких покриттів, як нітриди на основі титану та алюмінію, здатних витримувати температуру до 800°C.
- Широка номенклатура матеріалів включає використання для нанесення PVD покриттів різни осадження з парової фази металів, сплавів, композиційних елементів, керамікі та інших компонентів, що володіють необхідними характеристиками.
Дослідний завод спецелектрометалургії, у тісній кооперації зі структурними підрозділами головного підприємства, не лише виконує апробацію технологічних процесів, пов'язаних із нанесенням захисних тонкоплівкових покриттів, а й виробляє вакуумне та інше обладнання, необхідне для впровадження методу нанесення PVD покриттів у виробництво.