Незважаючи на те, що технологічний процес нормалізації багато в чому повторює такі процеси металообробки, як відпал та зняття внутрішніх напружень, є суттєві відмінності як у самому методі, так і в кінцевому результаті. Сам процес нормалізації відбувається з більш інтенсивним нагріванням, ніж відпал, водночас охолодження матеріалу, що обробляється, відбувається набагато швидше. Тому нормалізація металевих компонентів значно дешевша за процеси їх відпалу.
Подібність обох процесів полягає в нагріванні металу вище за температуру рекристалізації з подальшим їх охолодженням. Мікроструктура, що утворюється в результаті, забезпечує значно поліпшену пластичність.
Зменшення часу охолодження істотно впливають на такі властивості металу, як пластичність і твердість. При відпалі метал набуває більш високої пластичності і меншої твердості, ніж при нормалізації.
На виробничих площах та устаткуванні Дослідного заводу спецелектрометалургії фахівцями підприємства вивчаються та відбувається апробація процесів термообробки металевих виливків та деталей. Для конкретних процесів металообробки на підприємстві підбирається оптимальний технологічний процес термообробки, його параметри. Це дозволяє підприємству гарантувати виконання замовлень з виготовлення якісних та надійних виливків та готових деталей для різних галузей промислового виробництва.