Технологічний процес лиття за газифікованими моделями (ЛГМ) відноситься до одного з новітніх методів металообробки, який зберігаючи переваги традиційних способів виготовлення виливків, реалізує технологію лиття, що характеризується високим ступенем ефективності виробничого процесу, винятковою якістю поверхні, що не вимагає додаткової обробки, можливістю виготовлення литва практично будь-яких габаритів, оптимальними собівартістю та екологією.
Вся номенклатура металів та сплавів, що використовується для виконання лиття у піщані форми, придатна для виготовлення виливків за методом ЛГМ. До них відносяться чорні сплави, такі як звичайна ливарна сталь, різні марки нержавіючої та легованої сталі, різні марки сірого та легованого чавуну, сплави кольорових металів на основі міді, магнію та алюмінію.
В цілому, розмір виливка обмежується лише розмірами формувального ящика з піщаною сумішшю. Тому, вага готового лиття може становити від кількох до сотень кілограмів. Враховуючи технологічні особливості процесу ЛГМ, в першу чергу такі, як відсутність необхідності розбирання форми, мінімальна товщина стінки готового литва становить близько 4мм.
Технологічний процес ЛГМ має цілий ряд переваг для виготовлення виливків зі складною геометричною структурою, які обмежується можливістю виконання операцій моделювання та розбирання форм. Процес не вимагає врахування таких структурних і технологічних проблем, як відсутність необхідності застосування стрижневого оснащення, перегородок і розбирання прес-форм.
Дослідний завод спецелектрометалургії, будучи одним з основних виробничих майданчиків головного підприємства, як одним з основних завдань своєї науково-виробничої діяльності, постійно займається проблемами розширення галузі застосування технології ЛГМ. Висококваліфіковані фахівці підприємства не тільки впроваджують передові методи технології ЛГМ у виробничий процес, а й гарантують якісне та своєчасне виконання замовлень з виготовлення виливків складної конфігурації, що мають різні габарити.