Методи модифікації поверхні
27 / 11 / 2024

Методи модифікації поверхні

Сучасна металообробка, для підвищення технічних характеристик механізмів і машин, широко використовує різні методи модифікації робочої поверхні деталей, відповідно до конкретних вимог їх застосування. Технологічні процеси модифікації, не змінюючи об'ємних властивостей основного металу деталей та заготовок, підвищують їх функціональні можливості, довговічність в експлуатації, продуктивність та ефективність готових виробів загалом.

Існуючі способи модифікації поверхні передбачають використання ряду технологічних процесів, що мають свої специфічні особливості та сферу застосування. 

Основні типи технологічних процесів модифікації поверхні включають:

  • Фізичне осадження з парової фази (PVD) являє собою процес напилення матеріалами, що випаровуються у вакуумному середовищі, які, випадаючи в осадок на робочу поверхню оброблюваних деталей, утворюють тонку і міцну захисну плівку. Технологія PVD застосовується, як правило, для підвищення таких характеристик, як зносостійкість, твердість і стійкість до корозії поверхні деталей.
  • Хімічне осадження з парової фази (CVD) виконується в середовищі взаємодіючих один з одним, або з матеріалом підкладки газів, в результаті чого відбувається хімічна реакція з осадженням на поверхні тонкоплівкового покриття. Процес застосовується для виробництва деталей з високим ступенем корозійної стійкості, зносостійкості та стійкості до дії агресивного хімічного середовища, а також отримання специфічних властивостей для застосування в оптиці та електронній техніці.
  • Термічне напилення для формування покриття з необхідними властивостями виконується шляхом нанесення розплавлених або напіврозплавлених компонентів на поверхню. Застосовується для підвищення зносостійкості робочої поверхні деталей, їх корозійної стійкості та теплоізоляції.
  • Іонна імплантація відбувається за допомогою бомбардування поверхні для покращення її механічних властивостей високоенергетичними іонами в умовах вакуумного середовища. Іони, що генеруються і прискорюються, проникаючи в поверхню деталей, підвищують її твердість, зносостійкість і втомну міцність.
  • Лазерна модифікація, що отримує останнім часом все більшого поширення, використовуючи енергію лазерного випромінювання, забезпечує необхідні параметри виконання загартування, легування та рельєфного текстурування поверхні.

Дослідний завод спецелектрометалургії не тільки виконує замовлення з модифікації поверхні виливків, деталей та заготовок, а й виготовляє обладнання, необхідне для виконання технологічних процесів модифікації поверхонь у вакуумному середовищі. Високотехнологічне металообробне обладнання підприємства, висока кваліфікація виробничого персоналу гарантують своєчасне та якісне виконання замовлень.