Відновлення суцільнолитих вузлів і деталей великогабаритної техніки із застосуванням передових технологій зварювального виробництва дозволяє в найкоротші терміни здійснювати високоякісний ремонт обладнання виробничо-технічного призначення. В процесі експлуатації посадкові отвори навантажених деталей зношуються, на корпусах і валах, внаслідок втоми металу, утворюються тріщини і деформації. Розроблені і впроваджені на ДП «Дослідний завод спецелектрометалургії», спільно з базовим підприємством ІЕЗ ім. Є.О. Патона, методи, технологічні процеси і обладнання для відновлення і ремонту як зношених поверхонь, так і корпусів великогабаритної техніки та обладнання засновані на новітніх досягненнях в області металознавства і забезпечують значне продовження терміну служби дорогої техніки з найменшими матеріальними витратами.
Маючи значний позитивний досвід впровадження ремонтних технологій, фахівці підприємства виконують аналіз стану металу і конструкції в цілому, дають висновок про ремонтопридатність виробу і розробляють технологічний процес його відновлення. При цьому здійснюється вибір найбільш оптимального для кожного конкретного виробу і умов виконання ремонтних робіт способу видалення дефектних ділянок, підготовки кромок зварного з'єднання, а також процесу зварювання, зварювальних матеріалів і методів неруйнівного контролю ремонтованих з'єднань.
В процесі відновлення конструкції фахівцями підприємства здійснюється авторський нагляд за виконанням перебігу ремонтних робіт, а після їх виконання надається висновок про технічний стан відновленого вузла і рекомендації до його подальшої експлуатації. Як правило, витрати на відновлення деталей і вузлів ремонтованих виробів не перевищують 25% від їх первісної вартості. Після ремонту обладнання може експлуатуватися в проектному режимі.