Застосування вакууму у процесі виробництва високоякісних сталей є обов'язковою умовою для плавки багатьох спеціалізованих матеріалів. Наприклад, вакуумна індукційна плавка незамінна при виготовленні спеціальних сплавів, які необхідно плавити у вакуумі або в атмосфері інертного газу через їхню реакційну здатність з киснем повітря. Оскільки цей процес мінімізує утворення неметалічних оксидних включень, його застосування є ідеальним рішенням для плавки металів високої чистоти в безкисневій атмосфері. При вакуумній обробці розплаву, з метою поліпшення якості металу, у ньому відбувається зменшення вмісту таких газів, як азот, водень та кисень, елементів кольорових металів, таких як марганець, цинк, свинець, мідь, а також неметалевих включень. В результаті зниження тиску над розплавом, що знаходиться у складі неметалевих включень, кисень призводить до їх руйнування, при цьому майже повністю відбувається відновлення міцних включень, таких як А12О3, ТiO2, Сr2О3, МnО.
Обробку сталі в умовах вакууму широко застосовують для виготовлення сталей із спеціальними властивостями, необхідними для виробництва компонентів авіаційної, радіоелектронної, приладобудівної промисловості, а також металоконструкцій, що працюють в екстремальних умовах експлуатації.
Дослідний завод спецелектрометалургії виконує апробацію різних методів виробництва спеціальних металів за умов вакууму. Підприємство виконує замовлення виготовлення обладнання для забезпечення технологічних процесів в умовах вакууму, такого як вакуумні камери, маніпулятори, пристрої введення. У тісній співпраці зі структурними підрозділами головного підприємства фахівці заводу надають допомогу у впровадженні у виробництво сучасних методів спецелектрометалургії.